Maailmanranta Reidar Särestöniemi 100 vuotta -näyttely torstai 27.2.2025 klo 15.00, Didrichsenin taidemuseo, Kuusilahdenkuja 1, 00340 Helsinki

Yhdessä yössä pohjantuuli puhalsi jängän kukkia täyteen, 1971
Kuva: Rauno Träskelin


Opastettu kierros  Reidar Särestöniemi 100 vuotta -näyttelyssä torstaina 27.2.2025 klo 15.00

Opastus kestää 45 minuuttia, sen jälkeen omaa tutustumista. Kokoontuminen 27.2. klo 14.45 museon aulassa. 

Ilmoittautuminen alkaa tiistaina 4.2.2025 klo 9.00.  Viimeinen ilmoittautumis- ja peruutuspäivä on 20.2.2025 klo 15.

Lippuja varattu 25 jäsenelle.

Tapahtuman hinta:  aikuiset 16€, eläkeläiset 14€, museokortti käy.

Reidar Särestöniemen syntymästä tulee kuluneeksi sata vuotta 14.5.2025.  Didrichsenin taidemuseon perustajat Marie-Louise ja Gunnar Didrichsen vierailivat Reidar Särestöniemen luona Kittilän Särestössä ensimmäistä kertaa vuonna 1968.  Särestöniemen voimakkaan värikylläinen taide puhutteli heitä ja seuranneina vuosina he ostivat taiteilijalta useita teoksia.  Didrichsenin taidemuseo järjesti taiteilijan kanssa tämän yksityisnäyttelyt vuosina 1970, 1973, 1975 ja 1978. Taidemuseossa pidettiin lisäksi Särestöniemen muistonäyttely vuonna 1981 sekä yksityisnäyttelyt vuosina 1995 ja 2010.

Didrichsenin taidemuseo muistaa Särestöniemeä näyttelyllä 8.2.-1.6.2025.  Oman kokoelman teosten lisäksi esillä on teoksia kotimaisista yksityis- ja museokokoelmista.  Näyttelyn pääteemana on Särestöniemen erityinen luontoyhteys, taiteessa heijastuva voimakas samaistuminen ympäröivään luontoon.  Hän ilmensi tätä teoksissaan tunnusomaisella kuvastolla ja omintakeisella materiaalin ja värin käsittelyllä.  Särestöniemen työskentely Lapista käsin oli ehdottoman tärkeää - ratkaisu, joka monella tapaa väritti koko hänen uransa.

Didrichsenin taidemuseossa esteetön käynti, hissi käytössä.


Vastuuhenkilö:  Liisa Penttilä, 044 923 8956, liisapenttila8(at)gmail.com.


ILMOITTAUDU TÄSTÄ!

  • 27.2.2025
  • Pienoiselämäkertojen kirjoittaminen jatkuu ja kaikki julkaisut tallennetaan SKS:n arkistoon.

  • Suomalaisen Naisliiton Helsingin yhdistys ry
    toimisto@naisliittohelsinki.fi

  • Video: Digitukiräppitanssi
    - klikkaa kuvaa

  • Video: Digituki - Koska sitä tulee?
    - klikkaa kuvaa

  • Oi niitä aikoja - kun naiset murtavat lasikattoja on Naisliiton 115-vuotisjuhlavuoden julkaisu. Kirja sisältää 28 naisen kiinnostavan työelämäkerran eri ammattialoilta.

  • Kuin satakielten laulu on Naisliiton Helsingin Osaston 100-vuotisjuhlakirja, jonka nimi saa lukijan vilkaisemaan teoksen sisältöä ja kiinnostumaan naisliikkeen historiasta ikään kuin vahingossa.