Maaliskuun Jäsenilta Aurorankadulla torstaina 26.3.2026 klo 17.00, kahvitarjoilu klo 16.15


Jäsenilta Aurorankadulla torstaina 26.3.2026 klo 17.00, kahvitarjoilu klo 16.15 alkaen.  Jäsenillan aiheena on kahden maahanmuuttajanaisen tarina oman paikkansa löytämisestä Suomessa.

HUOM!  Valitettavasti toinen puhujista, Yasemin, on sairastunut, eikä pääse paikalle, mutta Ayse on paikalla ja kertoo oman tarinansa.

Puhujina Monika-Naiset liitto ry:n jäsenjärjestöistä Ayse (Käsi ylös platform) ja Yasemin (Together platform).  He puhuvat sekä suomeksi että osittain englanniksi ja englanninkieliset osuudet tulkataan halutessamme suomeksi.  Monika-Naiset liitto ry:stä kertomassa aikataulun salliessa asiantuntija Hitomi Tabuchi.

Tervetuloa mukaan!

Tilaisuuteen ei tarvitse erikseen ilmoittautua!

Osoite:  Aurorankatu 17 A 11, 00100 Helsinki


Yhteyshenkilö:  Inkeri Lehtimäki, 040 414 9110, m.inkeri.lehtimaki(at)gmail.com.



 
  • Pienoiselämäkertojen kirjoittaminen jatkuu ja kaikki julkaisut tallennetaan SKS:n arkistoon.

  • Suomalaisen Naisliiton Helsingin yhdistys ry
    toimisto@naisliittohelsinki.fi

  • Naismuseoseminaari 24.4.2026
    Katso Tapahtumakalenterista

  • Video: Digituki - Koska sitä tulee?
    - klikkaa kuvaa

  • Oi niitä aikoja - kun naiset murtavat lasikattoja on Naisliiton 115-vuotisjuhlavuoden julkaisu. Kirja sisältää 28 naisen työelämäkerran eri ammattialoilta.

  • Kuin satakielten laulu on Naisliiton Helsingin Osaston 100-vuotisjuhlakirja, jonka nimi saa lukijan vilkaisemaan teoksen sisältöä ja kiinnostumaan naisliikkeen historiasta ikään kuin vahingossa.